Aramak için tıklayınız.
Amblem ve Logo Tasarım Arasındaki Farklar | Alkapgo Logo Tasarım | Sosyal Medya Yönetimi | Web Sitesi

Amblem ve Logo Tasarım Arasındaki Farklar

Amblem ve Logo arasındaki farklar

Logo ve amblem arasındaki farkı bilen çok az sayıda insan vardır. Genelde ikisinin de aynı görsel olduğu sanılsa da, amblem ve logo arasında çok fark vardır. Gelin, öncelikle bu 2 kavramı kısaca açıklayarak başlayalım konumuza. Sizi çok fazla teknik terime boğmadan, halk arasında bilinen şekilleri ile anlatmaya çalışalım. Logo; bir firmanın, kurumun veya web sitesinin isminin görsel olarak resmedilmesidir. Amblem ise; özellikle kurumlar için kullanılmaktadır ve bir markanın şekil olarak tasarlanan sembolüdür. Logonun kullanım alanı daha geniştir. Günümüzde kişisel internet siteleri, bloglar ve hatta en basit web siteleri bile logo kullanmakta ve web sitelerinin isimlerini görsele dökmektedir. Amblem, genellikle devlet kurumları, spor kulüpleri, resmi organizasyonlar ve uluslararası alanlarda kullanılmaktadır.

Logo ve amblem arasındaki farklara, gelin bir de maddeler halinde bakalım:

  • Amblem resmidir, logo evrenseldir
  • Amblemin hazırlanması çeşitli bürokrasi işlemlerimden geçip, onay alınınca hazırlanır. Logonun daha yumuşak kuralları vardır. İstenildiği an, rahatlıkla değiştirilebilir
  • Amblemde kullanılan görsellerde verilmek istenilen mesaj resmidir. Bazen bir ülkenin tarihini, bazen de bir kurumun geçmişini birkaç çizgide anlatabilmektedir. Logo daha eğlenceli ifadeler verebilmektedir. Kimi zaman sevimli bir hayvan, kimi zaman eğlenceli yazı fontları ile süslenebilir
  • Amblem hazırlanırken mantık devreye girer. Verilmek istenen mesajın kurumsal olması gerekmektedir. Logoda yaratıcılık ön plandadır. Hayal gücünde sınır yoktur. Logoda verilmek istenilen mesaj, eğlenceli şekiller ile harmanlanabilir.
  • Logo, markanın ismine göre, kelime ya da kelimelerden oluşacak şekilde tipografik olarak hazırlanır. Amblem ise, bir logonun içerisinde resim olarak yer alabilir.
  • Amblem akılda kalıcı olma özelliğine sahiptir, logo ise daha çok görselliği tercih eder.
  • Amblemlerde genellikle yazı formatı kullanılmaz. Logoda ise yazı kullanılmaktadır. Logo ayrıca tek görsel olarak ta tasarlanabilir, ama amblemler yazı kullanılmaz.
  • Amblemin hitap ettiği hedef kitlesi çok daha geniştir. Logo sadece belli bir kesime hitap eder.
  • Amblem genellikle sade hazırlanır. Logoda kullanılan tasarımlar, adeta görsel bir festivali andırır.
  • Amblemi anlayabilmek için okuma yazma bilmenize gerek yoktur. Logoda ise yazı kullanılmışsa bu zor olabilmektedir.

Konuyu toparlayacak olursak; logonun kullanım daha geniş olup, amblemin kullanım alanı kendine özeldir. Logoda istenildiği gibi hayal gücü kullanılabilmektedir. Firmanın çalışma kolu, çeşitli görsel efektler ile anlatabilir ve süslenebilir. Yazı veya semboller ile hazırlanabilir. Amblemde ise görsel efektlerden ziyade, daha çok anlam ifade edilir ve bu anlam sembolize edilerek hazırlanır. Sonuç itibari ile amblem ve logo, herhangi bir ifadenin resme dökülmesi açısından ortak özellikte sayılabilmektedir.

amblem.org ortak yazımızdır

Add Your Comment

* @package WordPress * @subpackage SNOWMOUNTAIN * @since SNOWMOUNTAIN 1.0 */// Widgets area inside page content snowmountain_create_widgets_area('widgets_below_content'); ?>
WHATSAPP