Aramak için tıklayınız.
Logo Tasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler | Alkapgo Logo Tasarım | Sosyal Medya Yönetimi | Web Sitesi

Logo Tasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Logo Tasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Logo; bir firmanın vizyonunu ve içeriğini belli eden kimlik özelliği taşır. Birkaç çizgi ve grafik ile kitlesine mesaj verebilen özellik taşır. Bazen sadece birkaç anlamsız görünen yazı ve görsel bile, aslında onlarca yıl öncesine dayanan mesajları verebilir. Logo, logo tasarımı için hizmet aldığımız grafik ajansları ya da tasarımcılar tarafından hazırlanır. Şirketler, rakiplerinin önünde olmak için kendi pazarlarında mücadele etmek zorundalar. Müşterileri hedeflemek için pazarlama taktikleri planlarlar. Seçkin bir şirket logosu, müşterileri etkilemek için çok önemli bir unsurdur. Etkileyici bir logo tasarımı, bir işin markalaşmasında kilit bir rol oynar. Logo tasarımda dikkat edilmesi gerekenler konusunda vereceğimiz ipuçları, logo seçiminde karar vermenize yardımcı olacaktır. Bir logo, etkili bir marka kimliğinin ve stratejisinin en önemli bileşenidir. Bu nedenle şirketiniz veya kuruluşunuz için en iyi logo türüne dikkat edilmelidir.

Logo Tasarım Süreci

Araştırma yapılmadan, tasarım süreci başlamaz. Logo sahibi şirket ya da kurum hakkında detaylı bilgiler toplanır. Sunduğu hizmetler, ürünler, şirketin tarihi, hedefleri, pazardaki yeri gibi etkenler, sürecin başlangıcında ihtiyaç olunan mutlak bilgilerdir. Logo Tasarım Süreci, gerçekten zor bir süreçtir. Yeni doğan bebeği, hayata bağlamaya benzer. Üzerine giydirilecek olan elbise, belki de bir ömür boyu çıkartılmayacak ve o elbise ile özdeşleşecektir. Logo, firmanın bel kemiğidir. Grafik ajansları bu süreci çok iyi yönetebilirse, ortaya harika işler çıkartabilir. Bazı durumlarda, tasarım sürecinde bir ekibe ihtiyaç duyulabilir. Logo tasarımı yapılırken, sürekli müşteri ile irtibat halinde olunur. Gelişmeler paylaşılır ve olası değişikliklere süreç devam ederken müdahale edilir.
Maddelere ayırdığımız logo tasarımda dikkat edilmesi gerekenler listesi, hem grafikerler için hem de logo yaptırmak isteyenler için faydalı olacaktır. Başlangıç sürecinden bitiş sürecine kadar olan tüm detaylara değineceğiz:

Alkapgo, logo tasarım

Araştırma ile başlayın

Yapılacak olan logonun istenilen mesajı verebilmesi için, logo sahibi şirket veya kurum hakkında detaylı araştırma yapılması şarttır. Onu gerçek anlamda temsil ve ifade edebilecek bir logo, ancak bu şekilde hazırlanabilir. Kitleye verilmek istenen mesaj içeriği, şirket hakkında bilgi toplanarak hazırlanır.

Trendlere fazla takılmayın

Grafik tasarımcıları genellikle, müşterileri etkilemek için modaya uygun desenleri, renkleri, yazı tiplerini ve diğer şeyleri takip edip uygular. Ama bundan kaçınılmalıdır. Bunun nedeni tasarım trendlerinin sadece birkaç ay veya bir yıl kadar sürmesidir.

Birkaç farklı örnek oluşturun

Müşteriye sunulmak üzere birkaç farklı logo tasarımı hazırlamalısınız. Renkler, kurumsal kimliğe uygun olsa da, tasarım açısından farklı sunumlar seçim yapma aşamasında fikir verecektir.

Ölçeklenebilir Logo tasarımı

Ölçeklenebilir ve orantı hissini kaybetmeyen şirket logosu hazırlayın. Logolar hemen hemen her küçük ve büyük nesnede ortaya çıkan çok yönlü tasarımlardır. Bu yüzden, logonuzu büyük boyutlu bir pano tasarımına koyduğunuzda, her açıdan orantılı görünmelidir.

Alkapgo, Logo tasarım

Tüm platformlarda deneyin

Şirketinizin logo tasarımı hakkında kesin bir karar vermeden önce, birkaç ortamda test ettiğinizden emin olun. Logonun birden fazla farklı online ve fiziksel platformlarda görüneceğini unutmayın. Bu nedenle, bir baskı kağıdında bir logo etkileyici görünebilir, ancak farklı bir ortamda aynı görünüp görünmediğini test edin. Benzer şekilde web sitenizde, mobil uygulamalarınızda, kırtasiye malzemeleriniz, ambalaj tasarımınız, baskı tişörtünüzde deneyebilirsiniz.

Logoya anlam katın

Bir Logo tasarımında başarı elde etmek için en önemli şeylerden biri anlam veya mesajdır. Bir ürün veya reklamda bir logoyu zar zor görmek, onu unutulmaz kılmak için yeterli değildir. Dikkat çekici bir görsel olmaktan çok, sembolik olarak daha derin bir anlam taşıyor olmalıdır.

Add Your Comment

WHATSAPP